Spartan FoRuM
Добре дошли във форума Smile
Spartan FoRuM
Добре дошли във форума Smile
Spartan FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Spartan FoRuM

Всеки е добре дошъл ! :)


 
ИндексИндекс  Регистрирайте сеРегистрирайте се  The New ShitThe New Shit  ГалерияГалерия  Последни снимкиПоследни снимки  ТърсенеТърсене  ВходВход  

 

 Археолози откриха край Харманли предмети от непозната...

Go down 
3 posters
АвторСъобщение
Репортерчето VIP_TeDo
Войник спартанец
Войник спартанец
Репортерчето VIP_TeDo


Male
Брой мнения : 2174
Age : 32
Местожителство : В редкацията на HASKOVO-BG.NET и HASKOVO24.BG!
Казано на кратко : ... човек, без който светът неможе ...
Р-Е-С-П-Е-К-Т : -1
Точки : -1
Registration date : 23.02.2008

Археолози откриха край Харманли предмети от непозната... Empty
ПисанеЗаглавие: Археолози откриха край Харманли предмети от непозната...   Археолози откриха край Харманли предмети от непозната... Icon_minitimeПет Сеп 19 2008, 17:13

Археолози откриха край Харманли предмети от непозната... 9d86348422

Археолози откриха край Харманли предмети от непозната култура.

Сред откритията са два бронзови печата, древни монети, сечива и накити, керамични съдове.

Намереното дава основание на археолозите да смятат, че там са живели древни аристократи.

Археолози твърдят, че разполагат с достатъчно доказателства, за да смятат, че са открили митичната византийска крепост "Кастра рубра", която е била стратегически обект в древността. "Червената крепост", както още я наричат, се намира в подножието на Сакар планина и за първи път разкопките показват, че там заедно са съжителствали няколко етноса, съобщи bTV. Оттам минава древният път от Европа към Ориента, останал в историята като "Виа Диагоналис". И до днес в Сакар планина могат да се видят части от големия диагонален път, който византийците изградили, за да свържат римската империя с Константинопол. В началото на VІ век в землището на днешнo Харманли е издигната голяма крепост.

"Учените далеч преди нас са направили опит да локализират "Кастра рубра" и мога да кажа, че в 99 на 100 съм сигурен, че става въпрос точно за това място. Разкопките показват, че обектът не е само крепост, а комплекс със селище и пътна станция. През вековете крепостта два пъти е превземана, разрушавана и опожарявана. Последният и завоевател е хан Крум, а археологическите находки показват, че жестокият български владетел е бил милостив към местните, обяснява археологът доц. Д-р Борис Борисов.

"Ние всички добре знаем от изворите какъв е случаят със Сердика, когато Крум си е послужил с измама и след като населението му отваря вратите, той ги избива всички. Тук не е последвало такова нещо. Очевидно се е смесило българско население с местното, в резултат на което се появяват и тези смесени традиции, допълва още Борисов.

От община Харманли обещават, че разкопките край крепостта ще продължат и съвсем скоро туристите ще могат да я видят.
Върнете се в началото Go down
http://www.teodortodorov.blog.bg
pUnk`pr!ncEss
Капитан
Капитан
pUnk`pr!ncEss


Female
Брой мнения : 3618
Age : 32
Местожителство : Viviendo en la luna ...
Казано на кратко : "и трето...бях безусловно и безвъзвратно влюбена в него..."
Р-Е-С-П-Е-К-Т : 0
Точки : 847
Registration date : 15.09.2007

Археолози откриха край Харманли предмети от непозната... Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Археолози откриха край Харманли предмети от непозната...   Археолози откриха край Харманли предмети от непозната... Icon_minitimeПет Сеп 19 2008, 17:22

Мн интересно,не бях чувала до сега за тази крепост Слънце
Върнете се в началото Go down
JACK2100
Цар на всички спартанци
Цар на всички спартанци
JACK2100


Male
Брой мнения : 2429
Age : 31
Местожителство : България , Хасково
Казано на кратко : Аз съм манияк ! Нищо не може да ме спре !
Р-Е-С-П-Е-К-Т : 3
Точки : 411
Registration date : 12.09.2007

Археолози откриха край Харманли предмети от непозната... Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Археолози откриха край Харманли предмети от непозната...   Археолози откриха край Харманли предмети от непозната... Icon_minitimeПет Сеп 19 2008, 18:30

pUnk`pr!ncEss написа:
Мн интересно,не бях чувала до сега за тази крепост Слънце
Аз също и наистина и е интересно Exclamation
Върнете се в началото Go down
https://jackitko.bulgarianforum.net
Sponsored content





Археолози откриха край Харманли предмети от непозната... Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Археолози откриха край Харманли предмети от непозната...   Археолози откриха край Харманли предмети от непозната... Icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Археолози откриха край Харманли предмети от непозната...
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Spartan FoRuM :: Интереси, хобита и свободно време :: Свят-
Идете на: