Spartan FoRuM
Добре дошли във форума Smile
Spartan FoRuM
Добре дошли във форума Smile
Spartan FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Spartan FoRuM

Всеки е добре дошъл ! :)


 
ИндексИндекс  Регистрирайте сеРегистрирайте се  The New ShitThe New Shit  ГалерияГалерия  Последни снимкиПоследни снимки  ТърсенеТърсене  ВходВход  

 

 Рак на шийката на матката

Go down 
АвторСъобщение
pUnk`pr!ncEss
Капитан
Капитан
pUnk`pr!ncEss


Female
Брой мнения : 3618
Age : 32
Местожителство : Viviendo en la luna ...
Казано на кратко : "и трето...бях безусловно и безвъзвратно влюбена в него..."
Р-Е-С-П-Е-К-Т : 0
Точки : 847
Registration date : 15.09.2007

Рак на шийката на матката Empty
ПисанеЗаглавие: Рак на шийката на матката   Рак на шийката на матката Icon_minitimeЧет Сеп 04 2008, 20:43

Рак на шийката на матката


Какво е рак на шийката на матката?
Това е заболяване засяга пряко маточната шийка - конусовидният орган, свързващ матката и влагалището. Нормалните клетки от лигавицата на маточната шийка променят своята структура и функция и започнат да се делят неконтролируемо. Най-често това се дължи на действието на човешкия папиломен вирус (HPV - вирусът). В резултат на това се образува плътна маса от ракови клетки – тумор. Обикновено туморът има злокачествени характеристики - нараства бързо и дава разсейки (метастази) по хода на лимфната и кръвоносната система.
Връзката между рака на маточната шийка и HPV е забелязана преди повече от 30 години. След проведените мащабни вирусологични, епидемиологични и клинични проучвания стана ясно, че основен причнител на заболяването в 95 - 99.7% от случаите е HPV - вирусът, две трети от които се падат на т.нар. високорискови типове - 16 и 18.

Каква е статистиката?

Ракът на шийката на матката е втората по честота причина за смърт от злокачествени заболявания сред жените след рака на млечната жлеза. Според данни на Световната здравна организация (СЗО) годишно в света се диагностицират около 500 000 нови случаи на заболяването, а около 300 000 жени умират ежегодно. Предполага се, че в момента в световен мащаб има около 1.4 милиона жени болни от рак на шийката на матката.
Потърпевши са сравнително младите възрастови групи, като 80% от случаите са в развиващите се страни.
У нас всяка година заболяват над 1000 и умират около 400 жени, като най-голяма е групата на 23-годишните. Данните от Българския национален раков регистър сочат постоянно увеличаване на заболелите с всяка изминала година.


Какви са симптомите на рака на шийката на матката?

Предраковите състояния и ранните стадии на заболяването обикновено не предизвикват болка или други клинични симптоми. Най-често ракът се проявява едва когато е в напреднал стадий и на това се дължи високата смъртност.
Най-честите прояви на едно напреднало заболяване са:


Кървене
Кървене извън периода на менструация
Кървене по време на полов акт или гинекологичен преглед
Менструацията е по-продължителна и по-обилна
Кървене след менопаузата
Болка в таза
Болка по време на полов акт
Цялостно отслабване на организма
Късни клинични белези в резултат на усложнения са: метастази в белия дроб, костите, черния дроб и мозъка; разпространение на тумора в околните тъкани и уретерите, с развитие на различни симптоми от страна на отделителната система.
Появата на каквато и да било клинична картина е белег на един напреднал карцином. Ето защо е изключително важно да се обърне внимание на профилактиката - ежегодни гинекологични прегледи с цитологично изследане и ваксиниране срещу основния причинител - човешкият папилома вирус.

Кой е застрашен
Кой е застрашен от рак на шийката на матката?


Основен причинител на рака на шийката на матката е човешкият папилома вирус. Неговото присъствие в раковите тъкани е задължително. За да се превърне един доброкачествен патологичен процес в рак са необходими и други увреждащи фактори, наречени кофактори:

Тютюнопушене - смята се, че намалява значително локалния имунитет и способността на клетките на имунната система директно да унищожават вирусите.

Ултравиолетова радиация - уврежда генетичния материал на клетките, което води до развитие на рак.

Бременност

Дефицит на фолиева киселина - вещество от групата на витамин В

Отслабена имунна система - жените, които поради една или друга причина имат намален имунитет (HIV - инфекция, лечение с някои лекарства и др.) имат значително по-голям шанс да развият злокачествен процес.
Кои са рисковите групи?

Жените с ранно начало на сексуалния живот
Жените, които често сменят половите партньори
Боледуващите от полово предавани болести
Жени с лоша интимна хигиена

Жени с много раждания
Жени, родили в много ранна възраст
Жени, които използват орални контрацептивни средства

Предракови състояния
Кои са предраковите състояния на маточната шийка?

HPV инфекцията е най-честото полово предавано заболяване. То се среща обикновено във възрастта между 20 и 25 години. При повечето пациентки инфекцията е преходна и протича без оплаквания.
Маточната шийка е най-често засегнатият орган. Това се дължи на голямата възприемчивост на епитела (най-външния тъканен слой) към инфекцията. При попадане на папиломните вируси в клетките на този слой, след различно дълъг период настъпват промени във външния вид и функцията им. Част от тези прояви изчезват спонтанно с времето, а други се елиминират от имунната система на организма. Друга, по-малка част, след достатъчно продължителен период водят до развитие на определени заболявания:
Кондиломи на маточната шийка. Това са образувания, приличащи в голяма степен на брадавиците по външните полови органи. Могат да бъдат плоски, леко надигнати или разположени във вътрешността на стената. Цветът им обикновено е бледорозов , а повърхността - гладка или зърнеста.
CIN (Цервикална интраепителна неоплазия). Това е хистологична диагноза - получена при изследване на тъканите на маточната шийка.
Предраковите изменения не предизвикват никакви оплаквания, затова трябва да се търсят активно чрез редовни гинекологични прегледи. Те са лечими в 100% от случаите – уникална възможност за ефективна профилактика на рака на шийката на матката.
Предклиничният рак на маточната шийка започва там, където се срещат двата различни типа покривна тъкан - на матката и на влагалището. Процесът протича сравнително бавно и напредва постепенно от по-леки към по-тежки изменения. Наблюдават се следните степени:
I степен (CIN 1): Промяна на нормалната структура на клетките само в долната една трета на покривния слой на маточната шийка.
II степен (CIN 2): Долната половина на епителния пласт съдържа променени клетки, а горната половина е с напълно нормална структура.
III степен (CIN 3): Промяна в долните две трети на епителния пласт. В тази група влиза и т. нар. Карцинома ин ситу. Това е раков процес, който все още не е напуснал стената и не е дал метастази. Поведението му е все още доброкачествено.
Насоченото търсене и откриване на тези предракови състояния е важен момент в профилактиката на рака на шийката на матката, защото те са лечими.
Лечение на предраковите състояния
При CIN I и II се прилага унищожаване на изменената зона чрез високочестотен ток, криотерапия или лазер. След процедурата са необходими периодични изследвания - колпоскопия и цитонамазка.
При CIN III се извършва т.нар. конизация - конусовидна ампутация на маточната шийка. Прави се с диагностична и лечебна цел. Ако тъканното изследване на ампутирания участък покаже, че няма по-тежко изменение, конизацията се превръща в окончателна лечебна операция. Оздравяването е в почти 100% от случаите.


Как да разберем дали сме болни от рак на шийката на матката?


Диагностиката на един напреднал рак не е трудна, защото той има изявени симптоми. Навременното диагностициране на HPV инфекцията е много по-важно за лечението, прогнозата и цялостната борба с това злокачествено заболяване.
Предраковите състояния и началните стадии на процеса са най-важни, защото са лечими.
Най-често използваните в практиката методи са следните:

Цитологична диагностика - цитонамазка. Извършва се основно с помощта на техника за обработка на клетъчни препарати (цитонамазки), описана от Papanicolau, позната още като Pap - тест. Това е сравнително прост метод, извършван обикновено в лекарския кабинет или клиника. Той открива изменени или ракови клетки в епитела на шийката на матката. Със специални памучни шпатули се остъргва материал от лигавицата на маточната шийка. Получените препарати се фиксират и оцветяват, след което се наблюдава под микроскоп. Групират се в пет групи по Папаниколау (PAP I-V).
Цитонамазката е стандартна скринингова процедура за рак на шийката на матката.
Тестът трябва да се прави всяка година при всички жени след 21 години или 3 години след като станат сексуално активни.
Тестът се провежда когато пациентката е напълно здрава.
Поради способността му да намира промените преди да се превърнат в рак, този метод значително намали смъртността след въвеждането си като диагностична процедура през 1950 година. Само за 20 години броят на смъртните случаи в САЩ намаляват със 70% в резултат на това просто скринингово изследване.
Образни методи. Това са сравнително нови процедури, с големи диагностични възможности. При тях по различен начин се визуализират рисковите зони за развитие на рак на маточната шийка.
Хистологично изследване. Счита се за "златен стандарт" за потвърждаване на диагнозата при заболяванията, причинени от HPV. При този метод се изследват тъкани от шийката на матката, за разлика от цитонамазката, където се изследват само клетки.
Серологични методи. Изследва се кръвният серум на болния за наличие на антитела, насочени срещу вирусните антигени.
Изследване на вирусна ДНК. Изследването за вирусна ДНК включва основно метода PCR. Целта е да се открие наличието на вирусната генетична информация (ДНК) в кръвта на болния. Тази процедура е с изключително висока чувствителност. Използва се в случаите, когато пациентката има сигнализиращи данни от цитонамазката.


Как да се лекуваме
Как се лекува рак на шийката на матката?


В ранните стадии на заболяването задължително се прави конизация - процедура, при която от шийката на матката се изрязва засегнатото парче тъкан с формата на конус и се изследва хистологично. При млади и нераждали жени, ако туморният процес е ограничен и не е навлязъл в лимфните и кръвоносните съдове, конизацията от диагностична операция може да се превърне в окончателна оперативна терапия. След това са необходими периодични гинекологични изследвания.


В напредналите стадии се извършват:


Лъчелечение - самостоятелно или съчетано с операция. Използват се лъчи, които увреждат туморните клетки и пречат на тяхното размножаване.
Химиотерапия - чрез специални медикаменти се унищожават туморни клетки в цялото тяло.
Хистеректомия - операция, при която се отстранява матката и околни анатомични структури, засегнати от туморния процес. Тя бива два вида: обикновена хистеректомия, при която се премахва матката, шийката и тумора и радикална хистеректомия с премахване на матката, шийката, част от влагалището и лимфните възли в тази област, а в някои случаи и яйчниците.
Въпреки приложеното лечение, напредналият рак на шийката на матката е с много лоша прогноза. Ето защо най-важното звено в борбата с тази болест е профилактиката!

ПП:Информацията е взета от www.teenproblem.net
Върнете се в началото Go down
 
Рак на шийката на матката
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Spartan FoRuM :: Интереси, хобита и свободно време :: Любов & Секс :: За момичета-
Идете на: